Doba, Jezioro Dobskie

Doba, Jezioro Dobskie

Siadaj proszę pogadamy. Tym razem o żaglach. 


Doba kojarzy się pewnie i Wam z czasem. 
Owszem i dla mnie doba jest czasem. Czasem radości.
Dlaczego?

Doba. Jest wsią leżącą nad Jeziorem Dobskim na Mazurach. Doba jest ciekawą, bardzo starą, malowniczą miejscowością istniejącą od XIII  w. 

Dobskie. Jezioro to jest jednym z największych polskich jezior. Żeglowałem po nim  dawniej z przyjaciółmi ze studiów, a od szeregu lat z rodziną, za każdym razem czując radość.


Jezioro Dobskie ma swój dziki klimat. Brakuje nad nim przystani i stanic, co czyni ten akwen atrakcyjnym dla tych z nas, którzy szukają ucieczki od cywilizacji.

Wyróżnia Jezioro Dobskie fakt, że jest ono w całości rezerwatem, z zakazem używani na nim silników (kataryn).

Brakuje na Dobskim „kataryniarzy,
Dobskie jest rajem dla żeglarzy J

Jezioro Dobskie jest położone w Krainie Wielkich Jezior. Jest ono połączone, płytkim miejscami, przesmykiem z Jez. Dargin. Pokonując ten przesmyk należy, wpływając od strony Jez. Dargin, trzymać się szlaku na północ od Wyspy Ilmy (mijając ją po lewej burcie przy kursie na Krzywy Róg).

Jez. Dobskie, Krzywy Róg, fot. Piotr Wujec AD 2017


Jezioro Dobskie na mapie Polski.


Kilka atrakcji

Na Dobskim jest znana Wyspa Kormoranów (Wyspa Wysoki Ostrów). Obok tej szeroko opisywanej atrakcji są na tym jeziorze i inne warte zobaczenia.

Warto przepłynąć słynące ze zmiennej pogody Dobskie kierując się od Krzywego Rogu w kierunku Wyspy Lipka, mijając po lewej „Wyspę Kormoranów”.

Płynąc tym kursem trzeba pamiętać o kilku rzeczach.

Za półwyspem Krzywy Róg w północnej części Dobskiego jest zatoka, bardzo płytka. Owszem przydatna gdy powieje i miła dla postoju. 
Z jednym ale… ale trudno w nią wejść na szmatach, gdyż jest ona na tyle płytka, że już daleko od brzegu wymaga uniesienia miecza. Jej zaletą jest piaszczyste dno. 

Jej minusem liczni na jej brzegach turyści korzystający z przyczep kempingowych.

Cypel Wyspy Lipka, Jez. Dobskie. fot. Piotr Wujec, AD 2017 


Idąc dalej w kierunku zachodnim ku Wyspie Lipka warto trzymać się północnego brzegu. Jest na nim sporo miłych niewielkich zatoczek w szerokim tutaj pasie trzcin, zapewniających ciszę i wspaniały widok na jezioro. 

Kotwiczenie tutaj jest miłe dla oka i daje szansę popływania wpław.

Zatoka Pilwa

Za Wyspą Lipka idąc na zachód  jest  urocza głęboka Zatoka Pilwa mogąca się poszczycić krystalicznie czystą wodą. Ta dzika wąska zatoczka jest wciśnięta między pagórki, co skutkuje brakiem na niej wiatru z jednej strony, a z drugiej pięknym śpiewem ptaków i bliskością nadbrzeżnych drzew.

 Jest tam trudno zacumować z racji dużej ilości kłód w wodzie oraz rozległych konarów drzew nadbrzeżnych. Woda robi się w niej od razu bardzo głęboka, tym samym jest tam bardzo wąski pas trzcin.

Po obejrzeniu Zatoki Pilwa warto pożeglować za Wyspą Lipką przesmykiem między wyspa, a lądem w kierunku na południe., pd.-wsch, kierując się ku Wyspie Gilmie. 

fot. Piotr Wujce, AD 2017


Niestety idąc tym kursem Lipka zabiera wiatr. Jego niedobór wynagradzają piękne widoki.

Lipcowy zachód nad Dobskim. fot. Piotr Wujec 2017


Cieśnina

Trzymając się zachodniego brzegu jeziora, skręcamy na południe i docieramy do Wyspy Gilmy, mijając po prawej malowniczą zatoczkę, a po lewej otwarte wody jeziora.

Pomiędzy Wyspa Gilmą a wsią Doba jest wąski przesmyk (cieśnina), z silnymi prądami. Bardzo trudno dobija się do brzegu Doby położonego nad tą cieśniną. Jest tam  jedynie jedno dogodne do tego miejsce, wąska na góra 15 m szerokości plaża, położona przy wejściu do cieśniny. Brzeg z niej stromo schodzi w dół głębokiej cieśniny.

Widok z Doby przez cieśninę na Wyspę Gilmę. fot. Piotr Wujec AD 2017


Cieśnina tworzy coś w rodzaju lejka dla wiatru, gdyż z jednej strony cieśniny jest Wyspa Gilma mająca w środku wzgórze, a do tego wiekowy wysoki drzewostan, z drugiej wieś Doba położona między drzewami i wzgórzami.

Dobijając należy bardzo mocno hamować kotwicą lub/i fokiem, zależnie od wiatru, gdyż miejsca jest mało, a prąd wartki w cieśninie. Niestety nie ma gdzie zacumować przy plaży, jesteśmy wówczas skazani na cumowanie do kłód oraz kotwicę.

Wieś

Doba ma swój niepowtarzalny klimat , zarówno z powodu jeziora, które od niej ma swoją nazwę, jak i kilku innych czynników.

Doba, fot. Piotr Wujec, AD 2017


Sama wieś Doba może się pochwalić pięknym gotyckim kościołem.

fot. Piotr Wujec 2017 AD

Budynki wsi doba tworzą mozaikę kolorów.

fot. Piotr Wujec AD 2017


Place zabaw są dla krów J

Doba, fot. Piotr Wujec, AD 2017


Warto wstać przed 6 rano i wyruszyć w pole, nagrodą są barwy lata.


fot. Piotr Wujec, AD 2017


Widoki towarzyszące otwartym przestrzeniom są imponujące, gdy skierujemy się na północ drogą wzdłuż jeziora (idąc od kościoła w kierunku plaży skręcamy w lewo).

fot. Piotr Wujec, AD 2017


Wyspa Gilma

Doba jest wsią leżącą tuż obok średniowiecznego grodziska jednego z plemion pruskich. Imponujące grodzisko leży na największej z wysp Jeziora Dobskiego Wyspie Gilma.  Obowiązuje zakaz cumowania do tej wyspy, będącej rezerwatem. 

Na Wyspie Gilma jest piękny starodrzew, imponujące resztki grodziska Plemienia Gilmów oraz ruiny krzyżackiego zamku. Warto zobaczyć!

Ruiny zamku na Wyspie Gilma. fot. Piotr Wujec AD 2017


Najprościej jest dostać się na wyspę przepływając wpław cieśninę. 

Proponuję zabrać ze sobą długie spodnie i bluzę z długim rękawem gdyż na wyspie jest gęsta roślinność liściasta, a tym samym też sporo komarów i kleszczy.

Podsumowując


W Dobie cumuje śladowa ilość jachtów. 

Będąc tam kilkukrotnie widziałem ich kilka. 

Widoki są wspaniałe dla oka, jest tam też cisza i spokój.  

W Dobie jest też coś dla podniebienia… mały sklep spożywczy.

Piotr Wujec, 24 marca 2018 r.


O autorze: Piotr Wujec - pasjonat łażenia po górach i żagli (sternik jachtowy), miłośnik rodzinnego miasta Warszawy, pasjonat lotnictwa, ukończył Zarządzanie Infrastrukturą Lotniczą na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Prawo Lotnicze na Uczelni Łazarskiego oraz kurs szybowcowy Aeroklubu Warszawskiego. 

Zawodowo Piotr Wujec jest prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, doktorantem w Instytucie Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego Uczelni Łazarskiego. 

Komentarze

  1. Aż chce się w końcu ruszyć z domu. Takie widoki są bajeczne. Pływanie po jeziorze, spokojne pływanie to świetny relaks. Pamiętajcie, że tu kamizelki pneumatyczne są również bardzo ważne jeżeli chodzi o bezpieczne pływanie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zwracam się z prośbą o uważne przeczytanie poniższej informacji.

Na swoim blogu toleruję w komentarzach każdą opinię, jest mi obca poprawność polityczna. Poprawność to zabójczyni wolności .
Czy cenzuruję komentarze?

Nie. Cenzura jest zakazana w Konstytucji RP, a ja cenię sobie wolność słowa i prawo.
Na swoim blogu usuwam jedynie wulgarne komentarze. Proszę unikajmy wulgaryzmów.

Czym jest tolerancja?
Tolerancja to zgoda osoby tolerancyjnej na istnienie w przestrzeni publicznej opinii, ideologii czy tekstów, zupełnie obcych poglądowo takiej osobie tolerancyjnej.
Oznacza to zgodę osoby tolerancyjnej na istnienie i głoszenie poglądów z jakimi się osoba tolerancyjna nie zgadza.

Czym innym od tolerancji jest brak kultury, polegający na ubliżaniu osobom o innych poglądach.

Tak jak pisałem powyżej, ja na swoim blogu toleruję każdą opinię w komentarzu, jest mi obca poprawność polityczna, z jednym ale:
ale nie będę tolerował na moim blogu języka wulgarnego.

Podsumowując.
Informuję o możliwości zaniechania publikacji na swoim blogu komentarzy o treści wulgarnej.

Najczęściej czytane. EN. The most read posts on my blog.