Cmentarz wojenny w Wierszach. Puszcza Kampinoska. Mazowsze. Christian heritage.

 

Cmentarz wojenny w Wierszach. 

Puszcza Kampinoska. Mazowsze.


Do moich ulubionych szlaków przez Puszczę Kampinoską należy szlak czerwony, na który można dotrzeć ze wsi Truskaw szlakiem czarnym. Truskaw jest wsią wciśniętą między lasy Puszczy Kampinoskiej, jej walorem jako miejsca wymarszu jest fakt istnienia w tej wsi pętli autobusowej.

Idąc szlakiem z Truskawia najpierw szlakiem czarnym do Ćwikłowej Góry, a potem czerwonym do Wierszy, dochodząc do wsi mijamy po prawej cmentarz partyzantów i powstańców walczących przeciwko Niemcom, a po lewej krzyż, będący pomnikiem upamiętniającym istnienie w 1944 roku, tzw. „Rzeczpospolitej Kampinoskiej”, bronionej przez żołnierzy AK.

fot. Piotr Wujec AD 2019


AK - Armia Krajowa, to polska formacja zbrojna działająca na ziemiach okupowanych przez Niemców, stworzona przez oficerów Wojska Polskiego, podlegała AK legalnemu polskiemu rządowi, który miał siedzibę w Londynie, z powodu zajęcia w 1939 roku Polski przez trzech agresorów: Niemcy, Rosję Sowiecką oraz Słowację.


fot. Piotr Wujec AD 2019

Moim zdaniem warto zatrzymać się przy tych grobach oddając hołd Polakom poległym w walce z Niemcami oraz komunistami wspieranymi przez Rosję Sowiecką, którzy zdobyli na rosyjskich bagnetach władzę w Polsce w 1944 roku.


fot. Piotr Wujec AD 2019


fot. Piotr Wujec AD 2019


Lektura nazwisk poległych Polaków oraz formacji polskich daje do myślenia, jak wiele polskich formacji musiało uciekać do lasów centralnej Polski przed:

- okrucieństwem Ukraińców (zbrodnicza ukraińska formacja UPA odpowiedzialna za ludobójstwo dokonane na Polakach w Małopolsce, na Wołyniu, na Podolu oraz Lwowszczyźnie),

- zaciętym prześladowaniem żołnierzy AK ze strony Rosjan oraz „polskich” komunistów.


Zapraszam do zmuszającej do refleksji lektury nagrobków.


fot. Piotr Wujec AD 2019

fot. Piotr Wujec AD 2019


fot. Piotr Wujec AD 2019


Smutnym jest fakt, że w okresie 1939 -1945 Polacy byli ofiarami, niestety nasi Rodacy byli wówczas łatwym łupem dla Niemców, Rosjan, Ukraińców i komunistów…

To jest przykre jak wielu Polaków zostało zabitych lub zamordowanych w ciągu raptem 6 lat. W tym okresie straciło życie aż ponad 3 mln etnicznych Polaków, z populacji około 23 mln Polaków w 1939 rok (Polacy stanowili około 68% ludności II RP). 


fot. Piotr Wujec AD 2019

Obok narodu europejskich Żydów największe straty narodowe w okresie II Wojny Światowej poniósł Naród Polski, w proporcji do ilości, oczywiście pamiętam o wymordowaniu 1941-1945 blisko 10% etnicznych Serbów, którzy padli ofiarą Chorwatów, Niemców i Albańczyków.

Przykra jest świadomość jak wielu Polaków straciło życie podczas II Wojny Światowej.

Zastanawia mnie bohaterstwo Mazowszan, którzy stanowili przytłaczającą większość puszczańskich partyzanckich oddziałów AK. 

Bohaterstwo umożliwiające pomimo przewagi militarnej Niemców, utrzymanie przez wiele tygodni enklawy wolnej Polski we wsi Wiersze oraz innych wsiach Puszczy Kampinoskiej. Enklawę będącą miejscem ewakuacji i leczenia rannych Powstańców z ogarniętej powstaniem Warszawy. Ewakuacji możliwej dzięki pomocy udzielanej Polakom przez Węgrów (węgierskich żołnierzy), którzy odmawiali wykonywania niemieckich rozkazów, a zamiast tego pomagali polskim powstańcom przekraczać linie frontu.

fot. Piotr Wujec AD 2019

Warto usiąść w Puszczy Kampinoskiej i zastanowić się: w jak spokojnych czasach żyjemy dziś w roku 2019, jak dobrze, że nasz kraj jest właściwie wolny od mniejszości narodowych (dziś 96% stanowią w Polsce Polacy), a tym samym brak u nas problemów, z jakimi mierzyli się uciekający do centralnej Polski Polacy na Kresach w latach 1939-1945.

autor w puszczy AD 2019


Pokój to jest doskonała sprawa, aby go zachować warto się zbroić, jak mawiali Rzymianie „chcesz pokoju to szykuj wojnę”.

No o tak sobie w lato kontemplowałem siedząc w puszczy koło Wierszy, fajnie jest w lato być w lesie, zamiast tej jesiennej pluchy dziś…

Piotr Wujec

Komentarze

Najczęściej czytane. EN. The most read posts on my blog.