Klasztor oo. Kapucynów w Zakroczymiu ciekawa historia. Christian heritage.

Piękny warty zobaczenia zabytkowy klasztor i kościół.

Dobre miejsce do modlitwy. Warto tam poszukać swojej drogi.

Niedaleko Warszawy w Zakroczymiu (historia Zakroczymia patrz ramka nr 1 poniżej) są ważne obiekty dla historii Polski. Jest nim zbudowany w latach 1757 – 1765 piękny zespół klasztorny Zakonu Kapucynów (o zakonie patrz informacje w ramce nr 2) wraz z Kościołem Św. Wawrzyńca. 

Zespół klasztorny był zniszczony przez Rosjan w 1831 roku. Potem znowu ziszczony przez Niemców podczas II Wojny Światowej.

Piękna jest bryła i elewacja Kościoła Św. Wawrzyńca w Zakroczymiu, warto ją zobaczyć.

fot. Piotr Wujec



1. Zakroczym, krótka historia. Nazwa miasta Zakroczym pochodzi od staropolskiego słowa „zakrot” oznaczającego przeprawę (brodem) przez rzekę.

1.1. Od 1374 roku Zakroczym był stolicą Ziemi Zakroczymskiej, jednej z kilku ziem Księstwa Mazowieckiego (patrz ramka wpis na blogu o Mazowszu). Po włączeniu księstwa Mazowieckiego do Korony Polskiej pod koniec XVI w. miasto to było w Polsce nadal stolicą Ziemi Zakroczymskiej. Zakroczym był miastem książęcym, a następnie miastem królewskim.

1.2. Pierwsza wzmianka o miejscowości w tym miejscu – był to gród ( obronna osada otoczona wałami ziemnymi i drewnianą palisadą) - jest w dokumencie z 1065 roku. Gród ten był siedzibą kasztelana. Siedziba kasztelana była jednostką administracyjną zwaną Kasztelanią, można ja porównać z obecnym powiatem, z zasady siedziba kasztelana była obronną budowlą w postaci grodu, a w późniejszych wiekach zamku.

fot. Piotr Wujec, zbiory własne.



Warto pamiętać i warto wiedzieć... "Studia z dziejów miast na Mazowszu", praca zbiorowa, Lwów 1939 r. Jak nam dziś brakuje dwóch bardzo starych uczelni pierwszej Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie istniejącego od XVI w. oraz uczelni Lwowskich. fot. Piotr Wujec

1.3. W 1795 roku po trzecim Rozbiorze Polski Zakroczym znalazł się, tak jak Warszawa, w Zaborze Pruskim (były trzy zabory: pruski, rosyjski i austriacki). Następnie po wygranej Napoleona nad Prusami Zakroczym znalazł się w Księstwie Warszawskim. 

Po klęsce Napoleona w wojnie z Rosją Zakroczym był w Zaborze Rosyjskim (w tzw. Królestwie Polskim 1815-1831).  Rosjanie po upadku Napoleona (1815 r.) objęli w posiadanie 2/3 danego terytorium Rzeczpospolitej Obojga Narodów (I RP), większość tego terytorium została przez Rosjan włączona bezpośrednio do Cesarstwa Rosyjskiego. Jedynie z niewielkiej części dawnej I RP Rosja utworzyła, tzw. Królestwo Polskie.

fot. Piotr Wujec


Po upadku Powstania Listopadowego od 1831 r. Zakroczym znalazł się w tzw. "Przywiślańskim Kraju" - był to fragment Zaboru Rosyjskiego, dawne Królestwo Polskie, nazwa nadana przez Rosjan miała być bez słowa Polska. Zakroczym stał się pod koniec XIX wieku częścią fortyfikacji Twierdzy Modlin. Od 1918 r. był Zakroczym w odrodzonej Polsce (II RP).

1.4. Skutki wojny. Podczas II Wojny Światowej Zakroczym został zniszczony w blisko 80%. Wielu mieszkańców zostało wymordowanych przez Niemców. Niemcy od pierwszych dni okupacji byli okrutni, już 29 września 1939 roku Niemcy dokonali w Zakroczymiu egzekucji (rozstrzelania) 600 ludzi, w tym 500 polskich żołnierzy - jeńców wojennych, którzy się wcześniej Niemcom poddali. 

Dziś warto w Zakroczymiu zwiedzić Klasztor Ojców Kapucynów.

fot. Piotr Wujec AD 2018


Wewnątrz kościoła zwraca uwagę piękna ambona.

fot. Piotr Wujec AD 2018



Z jakiego powodu Rosjanie starali się zniszczyć Zakon Kapucynów i inne polskie zakony katolickie?

Polskie zakony katolickie sprzeciwiały się przymusowej rusyfikacji (w Zaborze Rosyjskim) oraz germanizacji Polaków (w Zaborze Pruskim). Zakony polskie wspierały każde narodowe powstanie przeciwko Rosjanom w Zaborze Rosyjskim (przypominam były trzy powstania) oraz Niemcom w Zaborze Pruskim (były też trzy antyniemieckie powstania, w tym podczas dwóch powstań Polacy z Wielkopolski pokonali Niemców, tj. w 1806 oraz w 1918 roku).

Z gościnności Zakonu Kapucynów korzystał Sejm Polski i rząd Królestwa Polskiego obradując w Zakroczymskim klasztorze od 11 do 20 września 1831 roku, podczas antyrosyjskiego Powstania Listopadowego. Za karę, za wysoki poziom nauki, za patriotyzm władze rosyjskie najpierw ograniczyły możliwości działania zakonu, a potem zlikwidowały klasztor kapucynów w Zakroczymiu w 1892 roku.

W tym czasie królem polski był Car Rosji, która okupowała ziemie polskie wspólnie z Austrią i Prusami na skutek rozbiorów.

Dlaczego?

Car był królem polski na skutek tchórzliwej abdykacji ostatniego Króla Polski Stanisława II Augusta (Stanisława Antoniego Poniatowskiego), będącego masonem (wolnomularzem, loże tego ruchu już 300 lat temu zakładały brak państw narodowych i budowę w Europie jednego "super państwa masonów"). Ten polski król mason, zdradził podczas wojny z Prusami i Rosją Polskę i walczące wojska polskie. 

Wojska Korony Polskiej skutecznie walczące w obronie Konstytucji 3 Maja, zatrzymujące atak Rosjan na wschodzie i Prusaków na zachodzie, zostały zaskoczone decyzją tego króla. Król Stanisław II August nagle przyłączył się do pro niemieckich i pro rosyjskich zdrajców z tzw. Targowicy (Konfederacja magnatów zawiązana w mieście Targowica). 

Ten ostatni król polski po prostu abdykował, czyli zrzekł się korony polskiej w 1795 roku. Co gorsze zrzekł się tej korony na rzecz Rosji, on oddał polską koronę carycy rosyjskiej… Był nasz ostatni król ulubieńcem salonów Europy, bardzo był lubiany w Berlinie i Petersburgu, a jednocześnie był on polskim zdrajcą, który po zdradzie zamieszkał w Rosji.

Wracając do klasztoru w Zakroczymiu

Do wnętrza klasztoru było w 2018 oraz 2019 roku swobodne wejście. Nie wiem jak jest dziś, byłem tam jeszcze przed profanacją kościołów katolickich i figur Pana Jezusa przez niektórych ludzi ze środowisk LGBT oraz Strajku Kobiet. 

O ile tam jest dalej swobodne wejście do klasztoru kapucynów to polecam modlitwę pod piękną rzeźbą Matki Boskiej, widoczną a poniższym zdjęciu.


fot. Piotr Wujec AD 2018

2. Kapucyni - Zakon Braci Mniejszych Kapucynów – nazwa „Kapucyni” od włoskiego słowa „capuccio” oznaczającego kaptur, to katolicki zakon żebrzący stworzony przez Św. Franciszka z Asyżu. Zakon działa od XIII wieku, a usamodzielnił się od XVI w.

2.1. Do Korony Polskiej sprowadził Zakon Braci Mniejszych Kapucynów polski król Jan III Sobieski (po pokonaniu w bitwie pod Wiedniem islamskiej otomańskiej armii atakującej Europę ). W Polsce ten zakon należał do zakonów mających bardzo wiele wspólnot, słynął z nauki, polskiego patriotyzmu oraz wykształconych zakonników.

2.2. Rosja podobnie jak Prusy oraz Austria zwalczała polskie zakony katolickie wiedząc, że są one ostoją polskiego patriotyzmu. Wszystkie zakony katolickie, w tym ten zakon, zostały na ziemiach zaboru rosyjskiego skasowane przez Rosjan po klęsce antyrosyjskiego Powstania Styczniowego 1863 r. Najpierw Rosjanie ograniczyli działalność Zakonu Kapucynów, a potem skonfiskowali majątek zakonu, w tym stare księgozbiory. Zakon Kapucynów był zakonem dającym Polsce wybitnych wykładowców, np. bł. Honorata Koźmińskiego, więzionego przez Rosjan polskiego patriotę.

2.3. Zakon Kapucynów był jednym z pierwszych w Polsce ośrodków zabiegających o trzeźwość wiernych już od 1964 roku, w tym wprowadzając wspólnoty trzeźwości w ramach zabiegów Kościoła Katolickiego o trzeźwość Polaków (Apostolstwo Trzeźwości).


Zakroczym na mapie Polski lokalizacja.


Dziękuję za uwagę

Piotr Wujec

Informacje o autorze tekstu i zdjęć na:

https://piotrwujec.pl/

 

Komentarze

Najczęściej czytane. EN. The most read posts on my blog.