Dworzec Warszawa Śródmieście - ładna bryła pawilonów.

 

Dworzec Warszawa Śródmieście - ładna bryła pawilonów.

 

Dla mnie w sierpniu 2023 roku piękny był widok pawilonów Dworca Warszawa Śródmieście. Sami zobaczcie ich bryłę, grę światła i koloru.

 

Dworzec Warszawa Śródmieście, fot. Piotr Wujec

 

Mnie cieszy fakt zachowania przez oba pawilony nieprzekształconej formy architektonicznej od 68 lat. Nadal widać w tych pawilonach: dawne formy ślusarki okiennej, elementy wykończeniowe z lat 50 tych XX wieku i piękne wnętrze.

Wnętrze tego dworca opisze w osobnym wpisie. Napomknę tutaj, że wnętrza powstały w latach 1962-1963, na podstawie projektu projektantów Zakładów Artystyczno-Badawczych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pracujących pod kierunkiem Jerzego Sołtana.

 

 

Jeden z dwóch pawilonów Dworca Warszawa Śródmieście, fot. Piotr Wujec AD 2022. 

 

Może kilka faktów?

Dworzec Warszawa Śródmieście został wzniesiony w latach 1954-1955, a oba widoczne na moich zdjęciach pawilony zostały ukończone w 1955 roku. Dziś ładny wygląd tego dworca jest zasługą remontu wykonanego w 2014 roku.

 

Gdzie ten dworzec jest posadowiony?

Dworzec Warszawa Śródmieście powstał przy Alejach Jerozolimskich, na fundamentach przedwojennego Dworca Głównego (nieukończonego z powodu niemieckiego i rosyjskiego ataku na Polskę we wrześniu 1939 roku).

O lokalizacji tego dworca w tym miejscu zadecydowała możliwość wykorzystania pozostałych po wojnie fragmentów nieukończonego Dworca Głównego. Ponadto bryła dworca oraz otaczającej go zieleni wpisywała się wówczas i wpisuje do dziś w koncepcje terenów wokół zbudowanego w 1955 roku Pałacu Kultury i Nauki.

 

Jeden z dwóch pawilonów Dworca Warszawa Śródmieście wpisujący się swoją bryłą i zielenią w otoczenie PKiN, fot. Piotr Wujec AD 2022. 


Inne fakty

Podczas budowy tego dworca został od razu przewidziany łącznik z przyszłym metrem, dziś to stacja Metro Centrum. Dodatkowo Dworzec Warszawa Śródmieście jest połączony korytarzem z Dworcem Centralnym.

W praktyce dworzec ten oddano do użytku pasażerów dopiero po ukończeniu wnętrz hal Dworca Warszawa Śródmieście, co miało miejsce dnia 29 września 1963 r. Dopiero później otwarto podziemny korytarz - łącznik tego dworca z halą peronową Dworca Centralnego.

 

Czy ten dworzec to zabytek?

Pan prof. dr hab. Jakub Lewicki - piastujący od 2017 roku stanowisko Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – podjął decyzję o wpisie Dworca Warszawa-Śródmieście do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego, z uwagi na wartości artystyczne, historyczne i naukowe tego obiektu. 

O decyzję wpisania dworca do rejestru zabytków miłośnicy Warszawy postulowali od lat, obawiając się zajęcia tego terenu przez inwestorów i przebudowy lub wyburzenia tych pięknych pawilonów. Mnie taka decyzja Pana Profesora cieszy!

 

Kto zaprojektował ten dworzec?

Dworzec Warszawa-Śródmieście zaprojektowali dwa architekci:

Arseniusz Romanowicz,

Piotr Szymaniak.

 

Podsumowując

Dla mnie to piękny obiekt użyteczności publicznej. Dworzec ten stanowi ilustrację tendencji w architekturze lat pięćdziesiątych XX w. Jest też indywidualną kreacją wizji zespołu wybitnych konstruktorów, architektów, artystów i projektantów. Moim zdaniem może on służyć  jako przykład nowatorskich rozwiązań z zakresu architektury, w tym wnętrz, wzornictwa.

Liczę na zbudowanie ładnych, równie ładnych, dworców w ramach programu kolejowego CPK.

Dlaczego?

Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o. to spółka Skarbu Państwa i powinna dbać o dobro obywateli gdyż powstała i żyje z pieniędzy polskich podatników. Czekam na ładne projekty dworców zamiast „szklanych pudełek”…

 

Dziękuję za uwagę i rekomenduję spacer na Dworzec Warszawa – Śródmieście.

Piotr Wujec


Piotr Wujec – krótko o mnie: pasjonat łażenia po górach i żagli (sternik jachtowy), miłośnik rodzinnego miasta Warszawy, pasjonat lotnictwa.



No dobra co jeszcze? Ukończyłem w 1997 roku studia dzienne na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, potem Zarządzanie Infrastrukturą Lotniczą na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, do tego podyplomowe: Prawo Lotnicze na Uczelni Łazarskiego, Prawo Karne Materialne i Procesowe na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mam za sobą 3 letnie Seminarium Doktoranckie Nauk Prawnych, będąc doktorantem w Instytucie Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego Uczelni Łazarskiego.

No a coś ciekawszego? Mam za sobą: kurs młodszego ratownika WOPR, kurs żeglarza a potem sternika jachtowego, kurs szybowcowy Aeroklubu Warszawskiego.

Dlaczego lubię opisywać moje obserwacje? Obsługując 24 procesy prywatyzacji po stronie społecznej oraz szereg sporów zjeździłem troszkę Polskę, widziałem i doceniam rolę historii.

Prywatnie? Jestem szczęśliwie żonaty od ponad 20 lat, moja żona – wykładowca akademicki – jakoś ze mną wytrzymuje, Ona oraz moi dwaj synowie. Reszta to seria dobrych i złych moich decyzji…

No a ten blog? Blog to moje hobby od 2017 roku.


Komentarze

Najczęściej czytane. EN. The most read posts on my blog.