Przystojny mak alpejski obok pięknej sasanki, kwiaty Tatr Polskich. Tatry XXVIII

Przystojny mak alpejski obok pięknej sasanki, kwiaty Tatr Polskich. Tatry XXVIII 


Moim zdaniem każdy chodzący po Tatrach wiosną jest zachwycony mnogością kwiatów powyżej górnej granicy lasów. Taka ilość kwiatów może zdumiewać na tej wysokości, szczególnie gdy rosną one między płatami śniegu obecnymi jeszcze w czerwcu. 

Kielichy tych kwiatów górskich są otwarte przyjmując a raczej goszcząc swoim nektarem liczne owady, liczne owady na tak dużej wysokości 1800 czy 2000 m n.p.m. Nawet do wysokości 2000 m n.p.m. rosną w Tatrach Polskich rośliny owadożerne! Do nich należy tłustosz alpejski,  o którym napiszę w kolejnym moim wpisie. 

 

Mnie urzeka widok tak dużej ilości kwiatów wciśniętych między skały a fragmenty śniegu i lodu. Gama kolorów górskich kwiatów jest szeroka od bieli poprzez odcienie koloru żółtego po fiolet.

 

Kwiaty górskie, identycznie jak wszystkie inne kwiaty, potrzebują ziemi (gleby) aby móc rosnąć. Tymczasem w górach są silne zjawiska erozji, w tym gleby. Ziemia w górach może być wypłukiwana przez deszcze oraz wody spływające z topniejącego śniegu lub lodu.

Poziom erozji w górach zależy od tego jak ostry jest kont nachylenia stoków i tego czy dany szczyt jest łagodny, np. Małołączniak (2096 m n.p.m.), czy też ma ostre skaliste zwieńczenie, np. Świnica (2300 m n.p.m.).

Piękne kwiaty takie jak sasanka alpejska oraz mak alpejski rosną na poziomie turni i hal, tam gdzie stoki są na tyle łagodne aby utrzymać glebę między skałami.


Sasanka alpejska a za nim masyw Kopy Kondrackiej Tatry Zachodnie 2022 r. fot. Piotr Wujec


Bardziej łagodne stoki i szczyty są w Tatrach Zachodnich. Z tego powodu chcąc podziwiać górskie kwiaty warto w czerwcu wejść na szczyty Tatr Zachodnich, do których należy Kopa Kondracka (2004 m n.p.m.), której turnie i hale były dla mnie obszarem serii moich zdjęć w czerwcu 2022 r., pisałem już wcześniej o tym szczycie na moim blogu, vide:

https://wujec.blogspot.com/2022/11/penik-siedmiogrodzki-kwiaty-tatr.html

https://wujec.blogspot.com/2018/10/dolina-kondratowa-ciekawostki-tatry.html






Kilka informacji szczegółowych

Tłustosz alpejski jest rośliną owadożerną, która od 2 do 3 dni trawi owada po jego złapaniu. Rośnie on do wysokości aż 2 tys m n.p.m. o czym już pisałem. Nazwa pochodzi zaś od lekko "obtłuszczonego" wyglądu kielichów tłustosza alpejskiego.

Oczywiście do wysokości aż 2 tys. m n.p.m. nie rośnie owad, ofiara tłustosza, lecz występuje do tej wysokości tłustosz:) 

Z innej beczki, to dziś w tak otyłym społeczeństwie jak polskie XXI w. (jesteśmy my Polacy jednym z najbardziej otyłych narodów UE) tłustosz staje się nazwą mało szokującą... 

Moim ulubionym kwiatem tatrzańskim jest mak alpejski, rosnący nawet w paśmie turni do ponad 2350 m n.p.m. 

Jeszcze wyżej potrafi rosnąć sasanka alpejska, bo aż do wysokości 2550 m n.p.m.

By było jasne ja wole sasankę od maku:) tak w temacie preferencji:)

fot. Piotr Wujec


Więcej o maku alpejskim i sasance można przeczytać w książce Zofii Radwańskiej - Paryskiej, pt. Rośliny Tatrzańskie, poniżej skany z tej pozycji. 


Sasanka skan z książki Zofii Radwańskiej - Paryskiej, pt. Rośliny Tatrzańskie




Mak alpejski skan z książki Zofii Radwańskiej - Paryskiej, pt. Rośliny Tatrzańskie


Dziękuję za uwagę 

Piotr Wujec

https://piotrwujec.pl/kilka-slow-od-siebie/

Komentarze

Najczęściej czytane. EN. The most read posts on my blog.